NONSTOP 24/7
K DISPOZÍCII

Zima je za dverami, nezabúdajte na prevenciu

Ako to už každý rok býva, blíži sa ďalšia zima. Pre niekoho sú to radovánky sprevádzané rôznymi aktivitami. Pre nás je zima obdobím, počas ktorého vznikajú havárie na vodovodoch a kanalizáciách.

Pred zimou a hlavne pred silnými mrazmi je potrebná kontrola niektorých zariadení, ktoré by mohli byť silným mrazom poškodené alebo by vznikla situácia kedy by zariadenie neplnilo svoju funkciu.

Nemáme na mysli kanalizáciu, ale hlavne vodovod a rozvod vody v objekte, v ktorom nastávajú behom mrazu veľké problémy. Preto, aby vodovod mohol plniť svoju funkciu aj v období silných mrazivých dní je potrebné ho chrániť:

  1. Vodovod vedúci pivničnými priestormi je potrebné zabezpečiť nejakým zábalom alebo izoláciou a všetky pivničné okná zabezpečiť tak, aby sa mráz nedostal do pivnice, kde by spôsobil zamrznutie vodovodného rozvodu, a potom napríklad popraskanie potrubia, vodomerov, ventilov a podobne.
  2. Vodovod v objekte, ktorý nie je priamo obývaný nájomníkmi je potrebné uzavrieť a vypustiť v najnižšom mieste. Pokiaľ nie je možné vodovod vypustiť, je potrebné v objekte spustiť topenie, ktoré by minimálne temperovalo, aby vodovod nezamrzol. Predídete tak nákladnému zásahu odborníkov a zbytočnej práci navyše.
  3. Rozvody vody vedúce po povale objektu je potrebné izolovať a zabezpečiť strešné okná poprípade odstrániť medzery a miesta, kde by mohol mráz prestúpiť do priestoru povaly a spôsobiť závažné havárie.
  4. Vodovodné šachty a armatúrne šachtice, kadiaľ vedie vodovod alebo sa nachádzajú dôležité armatúry (uzatváracia, regulačná a pod.) je potrebné zabezpečiť vhodným poklopom a v prípade nutnosti použiť nejakú izoláciu, ktorá by zamedzila škodám spôsobených mrazom. U dôležitých šácht je dobré zatĺcť nejaký kôl alebo tyč, podľa ktorej by sa v prípade väčšej vrstvy snehu dalo nájsť šachtu bez väčších problémov.
  5. Vodovodné rozvody, kde je možno vodu z rozvodu vypustiť ako napríklad záhradný rozvod pred každou zimou vypustíme a prípadné armatúry, ktoré je možné demontovať bez väčších problémov odstránime, aby sme zamedzili prípadným škodám. Napríklad vodomery je dobré demontovať a uschovať.

 

Potrebujete poradiť alebo s niečím pomôcť? Napíšte nám na náš email, prípadne nám zavolajte na číslo 0908 151 982. Naša firma SATIS s.r.o. sa už viac ako 10 rokov zaoberá krtkovaním a čistením odpadov a kanalizácií. Venujeme sa aj montážnym a rekonštrukčným prácam. Ak máte nejaký problém, radi Vám pomôžeme.

 

Mohlo by vás zaujímať

Ako predísť upchaniu odpadu

Ak budete do záchoda alebo umývadla splachovať nežiaduci odpad, môže to spôsobiť nielen upchatie potrubia, ale aj prípadne vytopenie domácnosti a celkové znečistenie životného prostredia. Do WC či…

Kuchynské odpady 110mm vs 50mm

Väčšina ľudí ktorým sa upchá odpad si myslia, že príčinou je malá dimenzia rúr čo však nie je pravda. Na nových domoch sa odpady robia tak…

Upchatý záchod – príčina

Častým problémom upchatého záchodu sú vlhčené utierky. Ľudia ich používajú na osobnú hygienu, čo však nie je dobrá voľba. Dokonca aj na obale je písané, že…

Pridaj komentár