NONSTOP 24/7
K DISPOZÍCII

Ako predísť upchaniu odpadu

Ak budete do záchoda alebo umývadla splachovať nežiaduci odpad, môže to spôsobiť nielen upchatie potrubia, ale aj prípadne vytopenie domácnosti a celkové znečistenie životného prostredia.

Do WC či umývadla určite nevyhadzujte nasledovné:

 

1. Jedlo a potraviny

Pre mnohých ľudí je ešte stále normálne splachovať zvyšky jedla alebo staré či pokazené potraviny do záchoda. To je však veľký omyl. Týmto spôsobom nielen upchávajú kanalizáciu, ale aj pripravujú živnú pôdou pre rozmnožovanie potkanov v blízkosti domácnosti. Zároveň hrozí, že sa potkan môže dostať cez kanalizáciu až do vášho WC. Zachytené jedlo taktiež môže začať hniť a spôsobiť nepríjemný zápach.

Nespotrebované jedlo a potraviny preto odporúčame zabaliť a vyhodiť do odpadkového koša.

 

2. Oleje a tuky

Kuchynský olej a tuky taktiež nepatria do odpadu a kanalizácie. Hrozí pri nich stuhnutie a následne vytvorenie zátky potrubia, čo ma prirodzene za následok upchatie kanalizácie.

 

3. Lieky a chemikálie

Na obale každého lieku sa dočítame, že nespotrebované liečivo je potrebné vrátiť do lekárne. Preto nie je vhodné ich likvidovať odpadovou vodou, či v klasickom odpade. Do kanalizácie ani žiadneho odpadu tiež nepatria benzín, farby, lepidlá, motorové oleje, riedidlá a ani žiadne ďalšie chemikálie. Tie môžu v kanalizácii vyvolať nežiaduce chemické reakcie, ktorých výsledkom sú nebezpečné plyny, a zároveň poškodenie potrubia.

 

4. Vlhčené utierky

Na našom blogu sme už skôr uviedli, že vlhčené utierky sú najčastejšou príčinou upchávania odpadu.

Vlhčené utierky spôsobujú vodárenským spoločnostiam v celej EÚ škody niekedy aj vo výške miliardy eur. Hádzanie vlhčených utierok do záchodov totiž spôsobuje upchanie kanalizácie, čo má niekedy za následok aj zaplavenie celých ulíc. Vyvarujte sa takémuto konaniu a do záchoda určite nevyhadzujte ani hygienické vložky,
plienky, prezervatívy, tampóny a ani ďalšie hygienické potreby.

 

5. Nerozpustné materiály (drevo, kovy, ohorky z cigariet, plasty, textil… )

V kanalizácii často končia aj drevené a plastové výrobky, cigaretové ohorky, konzervy, plechovky. Takéto konanie vedie k upchaniu kanalizácie a možným haváriám.

 

6. Zvieracie exkrementy

Do záchoda taktiež nepatria výkaly vašich zvieratiek, nakoľko môžu spôsobiť prevádzkové problémy prietoku v potrubí a taktiež poruchy funkcie podtlakových ventilov. Týchto exkrementov sa odporúčame zbaviť v košoch na to špeciálne určených, prípadne využiť ich ako hnojivo na záhrade.

 

Máte problémy s upchatým odpadom? Potrebujete pomôcť? Sme Vám k dispozícií. Kontaktujte nás emailom alebo nam napíšte na našu facebookovú skupinu. Prípadne nám zavolajte na číslo 0908 151 982.

 

Mohlo by vás zaujímať

Veci ktoré do odpadu nepatria

1. Maslo a margarín Do odpadu nepatria zvyšky rozpusteného masla alebo margarínu do drezu nelejte. Urobí rovnakú škodu ako olej z vyprážania.   2. Olej z vyprážania…

Pridaj komentár